75 günlük büyük hasret yarın bitiyor!

Futbolseverlerin lig hasreti sona eriyor. Spor Toto Üstün Lig’de 2022-2023 dönemi, 75 günlük ortanın akabinde yarın başlayacak.

Trabzonspor’un şampiyonluğuyla 22 Mayıs’ta tamamlanan 2021-2022 döneminin akabinde Üstün Lig’de 65. dönemin perdesi, İstanbul’da İstanbulspor ile Trabzonspor ortasında oynanacak maçla açılacak.

Türkiye’nin 11 vilayetinden 19 kadro, yaklaşık 10 ay (296 gün) sürecek toplam 342 maçlık dönemde belirledikleri gayelere ulaşmaya çalışacak.

11 vilayetten 19 takım

Harika Lig’in 65. döneminde 11 vilayetten 19 ekip çaba edecek.

Yeni dönemde İstanbul’dan 8 kadro (Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, VavaCars Fatih Karagümrük, İstanbulspor ve Ümraniyespor) yer alacak.

Süper Lig’de 1963-1964 döneminden sonra 8 İstanbul grubu birden uğraş edecek. O dönem İstanbul’u Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbulspor, Feriköy, Beykoz, Beyoğlu ve Kasımpaşa temsil etmişti.

Ligde Antalya’dan Fraport TAV Antalyaspor ve Alanyaspor, Adana’dan Adana Demirspor, Hatay’dan Atakaş Hatayspor, Sivas’tan Demir Küme Sivasspor, Gaziantep’ten Gaziantep FK, Giresun’dan Giresunspor, Konya’dan Konyaspor, Ankara’dan MKE Ankaragücü, Trabzon’dan Trabzonspor, Kayseri’den de Yukatel Kayserispor başarıyı hedefleyecek.

Dünya Kupası nedeniyle 40 gün ara

Spor Toto Muhteşem Lig’e, 13 Kasım’da tamamlanacak 14. hafta maçlarının akabinde 2022 Dünya Kupası hasebiyle 40 gün orta verilecek.

Lige, 23 Aralık’ta 15. hafta maçlarıyla tekrar devam edilecek ve dönem 28 Mayıs 2023’de tamamlanacak.

Dördüncü kere 19 grupla oynanacak

Spor Toto Harika Lig, dördüncü sefer 19 grubun gayretine sahne olacak.

Lig, 1985-1986, 1986-1987 ve 1988-1989 dönemlerinde 19’ar ekibin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Süper Lig’de geride kalan 64 dönemin 31’i 18 grupla, 20’si 16 grupla, 5’i 20 ekiple, üçer tanesi 17 ve 19 takımla, birer dönemi da 21 ve 22 ekiple oynandı.

Üç haftanın maçları hafta içinde yapılacak

Spor Toto Üstün Lig’de bu dönem 3 haftanın müsabakaları, hafta içinde oynanacak.

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) planlamasına nazaran ligde 16, 17 ve 22. hafta maçları hafta içinde yapılacak.

Dört kadro küme düşecek

Üstün Lig’de 2021-2022 döneminin sonunda 4 kadro küme düşecek.

Ligi 16, 17, 18 ve 19. sırada tamamlayacak 4 takım, 2022-2023 döneminde 1. Lig’de uğraş edecek.

İlk büyük maç 4. haftada

Spor Toto Harika Lig’de 2022-2023 döneminin birinci büyük müsabakası, 4. haftada Trabzonspor ile Galatasaray ortasında yapılacak.

Ligde birinci derbi karşılaşması, 8. haftada Beşiktaş ile Fenerbahçe ortasında oynanacak. Ligin 10. haftasında Beşiktaş ile Trabzonspor, 13. haftasında ise Galatasaray ile Beşiktaş karşı karşıya gelecek.

Süper Lig’in 15. haftasında Trabzonspor-Fenerbahçe, 18. haftasında ise Fenerbahçe-Galatasaray müsabakası yapılacak.

Yabancı oyuncu kuralı

Spor Toto Harika Lig’de 2022-2023 döneminde kadrolar maç takımında 14, birinci 11’de ise 8 yabancı futbolcu bulundurabilecek.

Kulüpler ayrıyeten 21 yaş ve altında olmaları şartıyla, 14 Yaş Altı Ulusal Grubu dahil olmak üzere ülkesinin ulusal gruplarında en az 10 karşılaşmada oynamış 3 yabancı asıllı futbolcu ile de mukavele imzalayabilecek ve bu futbolcuları A grup listesine yazdırabilecek.

Kulüpler, A kadro listesine 35 futbolcu yazabilecek.

Transfer dönemi

Futbolda 17 Haziran’da başlayan birinci transfer ve tescil periyodu, 8 Eylül’de bitecek.

“Ara transfer” olarak isimlendirilen ikinci transfer ve tescil devri ise 12 Ocak 2023’te başlayıp, 8 Şubat 2023’te sona erecek.

İlk haftanın programı

Spor Toto Muhteşem Lig’de 2022-2023 döneminin birinci haftasının programı şöyle:

Yarın:

21.00 İstanbulspor-Trabzonspor (Atatürk Olimpiyat)

6 Ağustos Cumartesi:

19.15 Demir Küme Sivasspor-Gaziantep FK (Sivas 4 Eylül)

21.45 Beşiktaş-Yukatel Kayserispor (Vodafone Park)

7 Ağustos Pazar:

19.15 VavaCars Fatih Karagümrük-Alanyaspor (Atatürk Olimpiyat)

19.15 Giresunspor-Adana Demirspor (Çotanak)

21.45 Fraport TAV Antalyaspor-Galatasaray (Corendon Airlines Park Antalya)

8 Ağustos Pazartesi:

19.15 Medipol Başakşehir-Kasımpaşa (Başakşehir Fatih Terim)

21.45 MKE Ankaragücü-Konyaspor (Eryaman)

21.45 Fenerbahçe-Ümraniyespor (Ülker)